İlker SÖZER 1980 yılında İskenderun’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğretimini İskenderun’da tamamladıktan sonra, 2006 yılında Hacettepe Diş Hekimliği Fakültesinden  mezun olarak meslek hayatına adım atmıştır.

İlker Sözer Dünya’daki diş hekimliği implant topluluklarından “European Association for Osseointegration” üyesidir . Bunun yanında “ITI International Team for Implantology”, “International Association for Dental Research” üyesidir.

Sosyal medyada facebook üzerinde kurduğu  dental gelişmelerin, güncel bilgilerin ve  vakaların yer aldığı “implantface ”  gurubu, sadece diş hekimliği alanında hizmet veren doktarların ve  sektördeki insanların yer aldığı bir guruptur ve 17.000 e yakın sayıda  takipçiye ulaşmıştır. Diş hekimliği sektöründeki yerli yabancı bir çok akademisyen ve diş hekiminin bulunduğu bu gurupta implant ve cerrahisi üzerindeki tecrübelerini meslektaşları ile paylaşmaktadır. 

2008 yılında özel muayenehanesinde başladığı meslek hayatına 2017 yılından itibaren kurucularından olduğu DENTAPARK Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde  devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.